Bu kadar oyun oynamak yeterli, artık kendi oyununu geliştirmenin zamanı gelmedi mi?

"Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk ilk bilgisayar oyununu (Blastar) 12 yaşında geliştirdi.

Geleceğe yön veren çalışmalarıyla şu an tüm dünyanın takip ettiği bir girişimci / iş adamı."

Kodlama (Programlama) nedir?

Bilgisayar yazılım programının ilk adımı olan kodlama; bilgisayarda yazılım, uygulama ve web sitesi oluşturmayı mümkün kılan bir dilde elektronik olarak yazmak anlamına geliyor. Bu temel bilgi öğrenildiğinde, bilgisayarda kendi yazılım, uygulama ve web sitenizi yapmanız, bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmanız mümkün olabiliyor.

 


Kodlama Eğitiminin Yararları neler?

Uzmanlara göre, küçük yaşta kodlama eğitimi almak çocuğun bilişimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştiriyor. Kodlama bilen bir kişi bilgisayarları, bilgisayarlı makineleri programlayarak onlara istediği işleri yaptırabilir, bu cihazlara yeni özellikler, görevler ekleyebilir. Kodlama eğitimi sunduğu temel faydaların yanı sıra çocukların yeteneklerini de geliştirme özelliğine sahip. Uzmanlar bilgisayar programlamanın temellerinin öğretilmesi sayesinde çocukların program çözme yeteneklerinin önemli ölçüde artabileceğini söylüyor. Elbette kodlama eğitiminin çocukların gelecek kariyerleri için de büyük bir önemi var. Günümüzde en çok rağbet gören ve iyi ücretler verilen işlerin arasında yazılım geliştiriciliği yer alıyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin arasında yazılım şirketlerinin yer alması bir tesadüf değil. Microsoft, Facebook, Google ve benzerlerinin hepsi temelde yazılım şirketleri. Sadece bunlar değil teknolojinin her alanında kodlama büyük önem taşıyor. Tabii ki herkes programcı, yazılım geliştirici olmak zorunda değil. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, uzmanlar içinde yaşadığımız dünyanın nasıl işlediğini öğrenmemiz için kodlama eğitiminin çok önemli olduğu konusunda hemfikirler.

Birey Koleji'nde Kodlama Eğitimi

Okulumuzda öğrencilerimiz ilkokul 2. sınıf itibariyle bilişim dersleriyle tanışıyor ve birinci aşama olarak iki yıl boyunca temel bilgisayar bilgileri eğitiminden geçiriliyor. 4. sınıftan itibaren başlayan kodlama eğitimi ise 8. sınıf sonuna kadar devam ediyor. Bu eğitim sonunda öğrencilerimizin;

Bilgisayarla üretim yapmayı ve kendilerini ifade etmeyi, problemleri çözmeyi ve projeler tasarlamayı öğrenebilmesini,

Akademik başarı için temel oluşturan sıralama becerileri geliştirebilmesini,

Matematik ve dili, anlamlı ve motive edici bir bağlamda kullanabilmesini,

Algoritma kurma ve kurulan algoritmayı kodlayabilmesini,

Hesaplamalı düşünme temelinde analitik düşünebilmesini,

Programlı ve değişkenleri dikkate alarak işlemler yapabilmesini,

Problemler için en kısa yoldan çözüme ulaşma becerisini kazanabilmesini

Olaylara ve problemlere farklı bakış açılarıyla bakabilmesini hedefliyoruz.